Konst. Ungerådsformand: Alle unge har ret til et kommunalt fritidstilbud!

· ·
Konst. Ungerådsformand: Alle unge har ret til et kommunalt fritidstilbud!

Del

P

å DUFs (Dansk Ungdoms Fællesråd) delegeret møde i år fik vi en positiv hovedrolle. Med opbakning fra Dansk Socialdemokratisk Ungdom (DSU), FH Ungdom, Danske Børnefilmklubber (DaBuf) og Sind Ungdom, gik jeg på talerstolen og fremførte udtalelsen: ”Alle unges ret til kommunale fritidstilbud”.
Et stort flertal valgte at bakke op om udtalelsen, der nu betyder, at DUF officielt mener, at:

 – Der skal være klub og ungdomsskoletilbud tilgængeligt for alle børn og unge op til 18 år

 – Nationale politikere skal gøres opmærksomme på det fundament, som de kommunale fritidstilbud kan være i en fremtidig national handleplan for børn og unges trivsel

 – Medarbejderne i de kommunale fritidstilbud skal have redskaber og værktøjer til at fremme trivsel og sociale fællesskaber samt forebygge og spotte mistrivslen, når den er opstået

Det er vigtigt, at der er gode klub og ungdomsskoletilbud – også fordi vi ved, at det kan være indgangen til det frivillige foreningsliv

Den sidste pind blev foreslået af Ventilen, Operation Dagsværk og Red Barnet Ungdom, og vedtaget af forsamlingen som del af den samlede vedtagelse.

Det er vi vildt stolte over! Når så mange bakker op om vores budskaber om, at de kommunale fritidstilbud er stærke arenaer for unges demokratiske engagement, og at klubber og ungdomsskoler er vigtige for at forebygge den stigende mistrivsel blandt os unge, kan man ikke andet end være glad.

Det er vigtigt, at der er gode klub og ungdomsskoletilbud – også fordi vi ved, at det kan være indgangen til det frivillige foreningsliv – men særligt fordi vi har brug for, at der er stabile og vedholdende tilbud. Også til de børn og unge, der ikke i perioder kan rummes i det frivillige foreningsliv.

I kan læse hele udtalelsen her

Tak for i år DUF!

Del

Mere fra – Politik

Se alle
Tesfaye: Vi skal blive skarpere på, hvad formålet med klubberne skal være Magasin Politik

Tesfaye: Vi skal blive skarpere på, hvad formålet med klubberne skal være

Lars Henriksen

Så kom valget! Hvad betyder det for fritidsområdet? Politik

Så kom valget! Hvad betyder det for fritidsområdet?

Birthe Navntoft

Ayse Kosar Larsen: Klubberne kan mere, end de viser  Faglig inspiration Politik

Ayse Kosar Larsen: Klubberne kan mere, end de viser 

Lars Henriksen

Farvel til 10. klasse – hvad betyder det for unge?   Debat Politik

Farvel til 10. klasse – hvad betyder det for unge?  

Henrik Hald Krog

Folkemødet 2024: Nå, blev du så klogere? Folkemødet på Bornholm Politik

Folkemødet 2024: Nå, blev du så klogere?

Birthe Navntoft

Når politik og virkelighed møder hinanden Kompetenceudvikling Politik Shop

Når politik og virkelighed møder hinanden

Birthe Navntoft