Når vi i september igen byder velkommen til Ungdomsringens årlige lederdag, sætter vi i år fokus på ét centralt spørgsmål: Hvordan gør vi klubben og ungdomsskolen til en attraktiv og nødvendig del af de aktuelle politiske dagsordener?
En af dem, du kan møde på dagen, er Min Guldberg Christensen, leder af Fredericia Fritid. Gennem sit arbejde har hun opbygget en skarp forståelse for, hvordan man som leder kan navigere mellem politiske krav, ungekultur og strategisk udvikling.
”Vi har gjort os nogle erfaringer i Fredericia Kommune, der har haft god effekt og skabt stærke resultater – erfaringer, vi håber, kan hjælpe og inspirere andre klubber,” siger hun.
Læs med her i artiklen, hvor Min Guldberg Christensen giver dig tre hurtige overskrifter, du kan lade dig blive inspireret af allerede i dag.
Det første punkt understreger, hvor forskelligt det lokalpolitiske arbejde kan være organiseret fra kommune til kommune – og hvordan det kan skabe forskellige forudsætninger for at opnå opmærksomhed på fritidsområdet.
”Nogle kommuners organisationsdiagram betyder, at der fra en fritidsleder og op til det politiske rum kan være tre-fire led,” siger Min Guldberg Christensen. ”Får man ikke selv lov til at repræsentere fritidsområdet, skal man måske oversætte og videreformidle information op til fire gange,” understreger hun som et væsentligt opmærksomhedspunkt.
”Og det kan godt have den konsekvens, at noget af informationen går tabt.”
Derfor er det ifølge Min afgørende at have blik for – og samarbejde tæt med – sin egen leder om, hvordan information sendes videre, så den når frem i sin rette form uden at miste betydning eller nuancer undervejs.
Det andet punkt handler om at give politikerne et skub i den rigtige retning, når det gælder arbejdet med fritidsområdet.
”Groft sagt oplever nogen, at politikerne ikke drømmer stort nok indenfor det fritidspædagogiske område,” siger Min Guldberg Christensen. Hun peger på, at mange politikere kan være usikre på, hvordan de overhovedet kan sætte fokus på og forholde sig til fritidsområdet i deres arbejde.
”Og det skal vi hjælpe dem på vej til,” understreger hun. ”For jeg tror, en af grundene kan være, at de ikke ved nok om vores område.”
En måde at hjælpe politikerne med at drømme større er ved at bruge data.
”Ved at arbejde med data på vores område, kan det være med til at understrege de resultater, vi kan levere,” siger Min Guldberg Christensen. I Fredericia Kommune arbejder de både med kvantitative og kvalitative undersøgelser og gør sig umage med at forklare, hvorfor de gør, som de gør – og hvad de unge får ud af det.
”Jeg tænkte, ’det er løgn’, første gang jeg hørte, at vi skulle arbejde databaseret,” fortæller hun. ”For jeg har altid set fritidsområdet som svært at dokumentere. Men det er det ikke.”
Politikerne i Fredericia giver udtryk for, at effektmålingen giver dem et klarere billede af, hvilken forskel fritidsområdet gør. ”Vi ser resultaterne, når de unge begynder at ændre adfærd,” siger Min Guldberg Christensen.
”Det er, når de gør noget andet, end de gjorde i går, og træffer anderledes beslutninger for sig selv,” afslutter hun.
Bliv klogere på det lokalpolitiske arbejde på Ungdomsringens Lederdag 2025 – og få masser af faglig inspiration og konkrete værktøjer, du kan tage i brug med det samme. Tilmeld dig lige her.

Min Guldberg Christensen er leder af Fredericia Fritid og har mangeårig erfaring med at skabe rammer for unge, der bygger på deltagelse, samskabelse og pædagogisk vedholdenhed. Hun har en skarp forståelse for, hvordan man som leder kan navigere mellem politiske krav, ungekultur og strategisk udvikling.
Del artiklen