Eventet er desværre udsolgt, kontakt os for mere info
Ungdomshuset Walker | Middelfart
Kom til inspirerende, fælles temadag med Søren Østergaard fra Center for Ungdomsstudier (CUR)
Ungdomsklubben blev ”født” dengang de unge hang på gadehjørnet, men det gør de som bekendt ikke længere. Klubberne er nødt til at gentænke klubprojektet, samt sætte ord på hvad det egentlig er, man som klubmedarbejder kan i samværet med børn og unge – og helst i et sprog, som også giver mening uden for klubben.
Bestyrelsen i Region Syd arbejder aktivt for at udbrede kendskabet til Ungdomsringens arbejde og styrke klubmedarbejdernes kompetencer. Dette sker blandt andet gennem netværk og videndeling på tværs af ungdomsskolerne. Målet er klart: at sikre klubtilbud af høj kvalitet, hvor børn og unge trives, udvikler sig og oplever meningsfulde fællesskaber.
Deadline for tilmelding:
Onsdag d. 19. marts kl. 12.00
Der blive sat fokus på, hvilke klubber børn og unge efterspørger, vigtigheden af at formulere et klubpædagogisk DNA, sammenhængen mellem struktur og pædagogik, samt vigtigheden af, at der i klubberne etableres såkaldte ”strukturerede frirum”.
Ungdomshuset Walker, Falstersvej 11, 5500 Middelfart
Deadline for tilmelding:
Onsdag d. 19. marts kl. 12.00
Lørdag d. 22. marts 2025 fra 10:00-14:00
Te, kaffe og sandwich
Deltagere
Arrangør
Regionsbestyrelse
Partner
Faglige spørgsmål rettes til udviklingskonsulenten.
Svar på praktiske spørgsmål vedr betaling, booking, osv.,
kan med fordel stilles til vores sekretær.
Vi sidder klar til at hjælpe dig.
FAQs
Ungdomsringens konsulenter stræber efter altid at være med på beatet. Derfor spørger vi ofte medlemmerne til råds.
Flere spørgsmål?Som udgangspunkt ja. Men klubvents er kun for medlemmer, med få undtagelser. Det fremgår af eventet, hvis ikke-medlemmer også må deltage.
Kompetenceudvikling, webinarer m.m. er for alle. Både fagfolk og alle dem, der er nysgerrige på vores område